تیر 17, 1396 admin 0Comment

کودک را با قاشق آشنا کنید. هرچه زودتر این کار را انجام دهید او زودتر درک می‌کند که کارد و چنگال و قاشق جزوی از وعده غذایی است. این کار را می‌توانید از 6 ماهگی که کودک خوردن غذای کمکی را شروع می‌کند،‌ انجام دهید. کودک را تشویق کنید که از کارد و چنگال استفاده کند. این کار را در سه مرحله انجام دهید. اول از همه باید قاشق دست او دهید. بعد از آن چنگال و بعد در نهایت چاقو را به او نشان دهید.

اول از همه در این فرایند نباید استرس داشته باشید چون تا کودک با این وسایل آشنا شده و بتواند روش درست به دست گرفتن هرکدام از آنها را یاد بگیرد، زمان نیاز است. نگران نباشید اگر کودک در میانه راه از استفاده از قاشق صرفنظر کند و بخواهد با دست غذا را امتحان کنید. این فرایند تدریجی است و باید صبور باشید.

برای این‌که کودک را تشویق به استفاده از کارد و چنگال کنید بهتر است از انواع خوش آب و رنگ که شخصیت‌های کارتونی در آن‌ها به کار رفته استفاده کنید. کارد و چنگال پلاستیکی می‌تواند ایده خوبی باشد. او را راحت روی صندلی غذا بگذارید و در وضعیت قاشق و چنگال را به دستش دهید که آرام است و گریه و بدخلقی نمی‌کند. اگر او ناراحت باشد نمی‌تواند در دست گرفتن این وسایل نتواند مدیریت لازم را داشته باشد.

کافی است یک خاله بازی راه بیندازید و با عروسک‌هایی که دارید ترتیب یک ضیافت را با کوچولوی‌تان بدهید. به او و عروسک‌هایش با قاشق و چنگال و کارد غذا تعارف کنید. از او نیز بخواهید این کار را انجام دهد. این کار به هماهنگی چشم و دست هم کمک می‌کند. یادتان باشد فروشگاه سیسمونی در فرایند یادگیری استفاده از قاشق و چنگال باید به کودک اجازه دهید امتحان کند. می‌توانید در ابتدا که خودتان با قاشق به او غذا می‌دهید یک قاشق هم به دست او دهید تا کم کم موتور حرکتی او هم راه بیفتد. یادتان باشد مقدار کمی غذا در قاشق بگذارید تا او بتواند با موفقیت آن را به دهان بگذارد.

از کودک بخواهید میز را بچیند و با او درباره کاربرد هرکدام از وسایلی که روی میز قرار دارد صحبت کنید و بگوید قاشق برای خوردن برنج و سوپ است و با کارد باید غذاها را ببرید. به این ترتیب کودکان بسیار کوچک هم خیلی سریع می‌توانند کاربرد این وسایل را یاد بگیرند.

غذای کودک را به تکه‌های کوچک ببرید و به او نشان دهید هرکدام را چطور به چنگال می‌زنید. حتما بنشینید و غذا بخورید تا او بتواند غذا خوردن شما را تماشا کند. کودک‌تان عاشق تقلید از شماست. برای شروع می‌توانید از پوره سیب‌زمینی استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *